June 27, 2016

Please reload

Recent Posts

Jaký je život s radikální upřímností

November 12, 2018

1/2
Please reload

Featured Posts

Jóga blahodárná

01.10.2015

Víte, co mám nejraději na kurzech jógy? Cestou na cvičení jsem často unavená, otrávená a hlavu mám plnou starostí. Cestou domů se vznáším, všechno vidím z lepší stránky a překypuji energií, i když normálně už v devět večer klimbám u televize. Vzpomínám si, že během střední školy jsem na jógu chodila jednou týdně od sedmi večer na dvě hodiny a po návratu domů jsem se ještě pouštěla do úkolů z francouzštiny, na které bych jinak neměla energii ani náladu a dělala bych je těsně před hodinou. Jóga zkrátka na člověka působí blahodárně. Ale je toho ještě mnohem víc!

 

Jóga má nesmírně mnoho podob. Dalo by se hovořit o různých směrech a stylech.
Já se věnuji józe, kterou nazývám klasickou a která je ve světě známá jako Systém jóga v denním životě. Otcem tohoto systému je Paramhans svámí Mahéšvaránanda, jógový mistr, ke kterému se po celém světě hlásí miliony žáků. Jóga v jeho podání není zdaleka jen o cvičení, je to způsob života. Harmonie těla, mysli a duše. Systém jógy v denním životě je navíc vhodný pro všechny věkové kategorie a díky několika stupňům (dílům) mohou začít jógu praktikovat i úplní začátečníci.

Na tomto jógovém směru oceňuji právě to, že postupuje velmi zvolna, a tak si každý může zvolit vlastní tempo. A jak už název napovídá, jógu můžete praktikovat i v pohodlí svého domova. Také se mi líbí, že jóga není soutěž. Nejde o to, kdo se jako první postaví na hlavu a dá si nohy za krk. Každý si prostě postupuje svou rychlostí a zůstává si u úrovně, která mu vyhovuje. Je to pak radost sledovat, jak je naše tělo zase o kousek pružnější, jak se postupně zlepšuje naše držení těla a jak se při relaxaci dokážeme krásně uvolnit.

 

Jógovým cvikům se říká ásany. Toto slovo pochází ze sanskrtu. Pokud už máte s jógou nějaké zkušenosti, jistě vám neuniklo, že jógové ásany se odvozují od pozic a pohybů zvířat, lidských činností i různých dalších reálných jevů ze života. Jóga je prastaré učení a ze světa lidí i zvířat si bere to nejlepší, co má nějaký blahodárný účinek.

 

 

Ásany blahodárně působí na svaly, páteř, klouby, orgány, žlázy, oběhový, nervový
a lymfatický systém. Pravidelné cvičení jógy se brzy projevuje pružnějším tělem, ale
i vzpřímeným držením ramen a celkovou „vytáhlostí“. Sama vím, že díky józe tělo nebolí, je lehčí a při dalším cvičení se málokdy stane, že se „přetáhneme“. Jógové pozice jsou navíc těsně spjaty s dýcháním. Většina z nás nevěnuje dechu žádnou pozornost, a tak často dýcháme příliš mělce. Jóga nás proto učí techniku plného jógového dechu. Tu s oblibou užívám, když jsem nervózní a ve stresu, protože soustředění na dech mě dokáže uklidnit.

 

Na samotných kurzech jógy mám úplně nejraději poslední část – relaxaci. Po cvičení mám dobrý pocit, tělo je uvolněné a já si můžu lehnout, zavřít oči a kone