June 27, 2016

Please reload

Recent Posts

Jaký je život s radikální upřímností

November 12, 2018

1/2
Please reload

Featured Posts

Proč tak často vznikají mezi matkami a dcerami nedorozumění?

01.10.2015

Ať už jste matka nebo dcera (případně obojí), jistě víte, jak může být tato role náročná. I když se snažíte sebevíc, na druhé straně se setkáváte spíš s neporozuměním a vaše dobré úmysly se rychle mění ve vztek, lítost a pocit marnosti.

 

Nikdo vám nedokáže ublížit tak moc, jako ten nejbližší člověk. Matky s dcerami mezi sebou mají silné pouto a komunikují spolu jinak než s ostatními. Mohou mít překrásný, pevný vztah, ale také se umí až nečekaně rychle vzájemně vytočit. Čím to je?

 

 

Dcery jsou zrcadlem svých maminek. Matky tak často musí pozorovat své vlastní chyby, které se jim vracejí jako bumerang. Není lehké pozorovat svou dceru, když se řítí na stejně špatnou cestu, jakou se dala před tím její máma. Na druhou stranu platí, že zkušenost je nepřenosná, a tak žádné varování ani lamentování nepomůže a dcera si potřebuje namlít sama. Pokud chcete zachovat dobrý vztah, postavte se raději po jejím boku jako pozorovatel a podporovatel než proti ní. Dcery by zas měly zkusit zvážit všechny možnosti, jak může situace dopadnout a v čem se liší od situace jejich matky. Pouhý vzdor nikdy není dobrou motivací, proč něco dělat nebo nedělat.

 

Rady nerady

 

Poučování nemá nikdo rád, ani dcery, ani rodiče, kteří si obvykle musí vyslechnout své, jakmile jim děti dorostou, či přímo přerostou přes hlavu. Někdy se však míjí účinkem i dobře míněná rada, nebo dokonce pochvala. Rady, které maminky poskytují s úmyslem pomoci dcerám vyvarovat se chyb, jsou často chápány jako kritika. "Vlasy v culíku ti sluší mnohem víc!" řekne maminka, která samozřejmě chce, aby to její dceři co nejvíc slušelo. Dcera se ale po takové poznámce pravděpodobě urazí. Proč? Protože slyší, že jí to takhle s rozpuštěnými vlasy nesluší. Zkuste se vždy vcítit do té druhé a zeptat se, co vlastně chtěla svým sdělením říct. Opravdu mi chtěla ublížit? Myslela to zle? Jakmile se totiž pustíte do hádky, prvotní záměr se vytratí a nebude už nikdy objeven. Zůstane jenom vztek na tu druhou.

 

 

Pozor je třeba si dávat i na pochvalu. Jednak máme jako ženy tendenci číst mezi řádky a někdy čteme i to, co mezi řádky není, jednak umíme i do pochvaly schovat výtku. A matky i dcery to velmi rychle odhalí. To je nejčastější důvod, proč dcery nerady poslouchají chválu od svých matek – vidí v ní skrytou k