top of page

Jóga blahodárná

Víte, co mám nejraději na kurzech jógy? Cestou na cvičení jsem často unavená, otrávená a hlavu mám plnou starostí. Cestou domů se vznáším, všechno vidím z lepší stránky a překypuji energií, i když normálně už v devět večer klimbám u televize. Vzpomínám si, že během střední školy jsem na jógu chodila jednou týdně od sedmi večer na dvě hodiny a po návratu domů jsem se ještě pouštěla do úkolů z francouzštiny, na které bych jinak neměla energii ani náladu a dělala bych je těsně před hodinou. Jóga zkrátka na člověka působí blahodárně. Ale je toho ještě mnohem víc!


Jóga má nesmírně mnoho podob. Dalo by se hovořit o různých směrech a stylech. Já se věnuji józe, kterou nazývám klasickou a která je ve světě známá jako Systém jóga v denním životě. Otcem tohoto systému je Paramhans svámí Mahéšvaránanda, jógový mistr, ke kterému se po celém světě hlásí miliony žáků. Jóga v jeho podání není zdaleka jen o cvičení, je to způsob života. Harmonie těla, mysli a duše. Systém jógy v denním životě je navíc vhodný pro všechny věkové kategorie a díky několika stupňům (dílům) mohou začít jógu praktikovat i úplní začátečníci.

Na tomto jógovém směru oceňuji právě to, že postupuje velmi zvolna, a tak si každý může zvolit vlastní tempo. A jak už název napovídá, jógu můžete praktikovat i v pohodlí svého domova. Také se mi líbí, že jóga není soutěž. Nejde o to, kdo se jako první postaví na hlavu a dá si nohy za krk. Každý si prostě postupuje svou rychlostí a zůstává si u úrovně, která mu vyhovuje. Je to pak radost sledovat, jak je naše tělo zase o kousek pružnější, jak se postupně zlepšuje naše držení těla a jak se při relaxaci dokážeme krásně uvolnit.


Jógovým cvikům se říká ásany. Toto slovo pochází ze sanskrtu. Pokud už máte s jógou nějaké zkušenosti, jistě vám neuniklo, že jógové ásany se odvozují od pozic a pohybů zvířat, lidských činností i různých dalších reálných jevů ze života. Jóga je prastaré učení a ze světa lidí i zvířat si bere to nejlepší, co má nějaký blahodárný účinek.


Ásany blahodárně působí na svaly, páteř, klouby, orgány, žlázy, oběhový, nervový a lymfatický systém. Pravidelné cvičení jógy se brzy projevuje pružnějším tělem, ale i vzpřímeným držením ramen a celkovou „vytáhlostí“. Sama vím, že díky józe tělo nebolí, je lehčí a při dalším cvičení se málokdy stane, že se „přetáhneme“. Jógové pozice jsou navíc těsně spjaty s dýcháním. Většina z nás nevěnuje dechu žádnou pozornost, a tak často dýcháme příliš mělce. Jóga nás proto učí techniku plného jógového dechu. Tu s oblibou užívám, když jsem nervózní a ve stresu, protože soustředění na dech mě dokáže uklidnit.

Na samotných kurzech jógy mám úplně nejraději poslední část – relaxaci. Po cvičení mám dobrý pocit, tělo je uvolněné a já si můžu lehnout, zavřít oči a konečně být jen sama se sebou. Nevláčím už žádné starosti, nic mě nebolí, je to chvíle, která se skoro blíží meditativnímu stavu. Řekla bych „přímo božský klid“.

Toto všechno jsou důvody, proč se na kurz jógy vypravit a pocítit onu blahodárnost na vlastní kůži.

A jak se cvičí jóga v Láry Fáry? Navštivte první hodinu zdarma a přesvědčte se sami!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page