top of page

6 způsobů, jak děti naučit ovládat emoce

Vztekají se, když něco nedostanou, pak se zas smějí a za chvíli pláčou. Malé děti mění emoce velmi rychle. Naučte své děti pocity ovládat a pomozte jim pochopit, jak se cítí, a hlavně, proč se tak cítí.

1. Vyrobte si hru o emocích


Napište na kartičky všechny emoce, které vás napadnou. Vytvořte si smajlíky, které odpovídají emocím. Můžete je pak dětem ukazovat a ony budou hádat, o jaký pocit se jedná.

Děti milují barvy, a tak je neváhejte při učení zapojit. Zkuste ke každé emoci přiřadit barvu. Například modrá jde ke smutku, červená ke vteku a žlutá k radosti. Děti si mohou nakreslit barevné panáčky podle toho, které pocity vyjadřují.


2. Popisujte, jak se sami cítíte


Máte radost? Něco vás naštvalo? Bojíte se? Děti si osvojují emocionální vzorce, které vidí u svých rodičů. Důkladně pozorují vaše reakce a projevy. Ty pak kopírují. Aby si správně přiřadili situaci k reakci, mimice, gestům a pocitu, můžete jim své pocity vysvětlit. Děti to samozřejmě pochopí, ale vaše shrnutí toho, jak se cítíte, jim pomůže. Stejně tak můžete shrnout i chování dětí, aby pochopily, co zrovna dělají. Například: Povedlo se ti složit skládačku, to máš asi velkou radost! Někteří rodiče však sklouzávají k citovému vydírání a využívají emoce k dosažení svého cíle. Na to pozor. Například se vyvarujte tvrzením jako: Tohle mi nesmíš dělat, podívej, jak jsem nešťastná! Raději řekněte: Když vidím takový nepořádek, necítím se dobře.


3. Vytvořte dětem návod


Děti rády tvoří, a tak není lepší způsob, než se pustit do společné výtvarné práce a jakkoliv si ztvárnit návod na to, jak emoce zvládat. Když se dětem děje něco nepříjemného, často si neumí poradit, nevidí z takové situace východisko, a tak se brání pláčem, řevem a někdy i agresivním chováním. Pomozte jim vytvořit vlastní pravidla, ideálně je tvořte společně, a uvidíte, jak váš potomek najednou dovede řešit nepříjemnosti v klidu. Na obrázku uvádím svůj příklad, se kterým můžete začít, než si vymyslíte vlastní pomůcky.

4. Pořiďte jim knížku o emocích


Existuje mnoho krásných knih o vyjadřování emocí. Jsou názorné, ilustrované, někdy zábavné, někdy více poučné. Zkusit můžete třeba tu od Vojtěcha Černého a Kateřiny Grofové, jmenuje se Děti a emoce. Ukázku si můžete stáhnout zde.


5. Relaxujte


Někdy s dětmi šijí všichni čerti a potřebují se pořádně vyblbnout. To je naprosto v pořádku. Vylítat se, skákat na posteli (když rošty dovolí), do něčeho kopnout (ideálně do míče a věcí k tomu určených), válet se smíchy po podlaze. Nechte děti aktivně vybít přebytečnou energii a na druhou stranu je naučte se zklidnit, když to potřebují. Jak? Zkuste relaxační cvičení. Existuje jich mnoho, my v Láry Fáry s dětmi cvičíme například jógu, která má zklidňující účinky. Ve chvíli, kdy na ně jde záchvat vzteku nebo mají strach, mohou zkusit rychlejší relaxaci. A pokud ji neznáte, naučte se ji i vy, pomůže totiž s koncentrací a uklidněním i dospělým. Roztáhněte svou ruku, respektive prsty, tak, aby co nejvíce připomínala hvězdici. Ukazováčkem druhé ruky pak pomalinku přejíždějte od vnější strany palce kolem prstu nahoru a zase dolů a pokračujte takto kolem všech prstů jako byste ruku chtěli prstem ve vzduchu obkreslit, až skončíte na vnější straně malíčku. Soustřeďte se na pomalý pohyb a na dotyk. Pokud jedna ruka na zklidnění nestačí, objeďte i druhou :-).


6. Pozorujte okolí


Jakmile se děti naučí rozeznávat emoce, bude je bavit pozorovat lidi a hádat, jak se zrovna cítí. Posaďte se v parku nebo někde, kde je více lidí a hádejte s dětmi, kdo má jaké pocity. Můžete z toho udělat rovnou i hru. Nakreslete na papír smajlíky s jednotlivými emocemi (např. 5 základních a častých pocitů) a pak je na ulici „lovte“. Odfajfkněte si vždy toho smajlíka, na kterého na ulici u někoho natrefíte. Děti se tak naučí číst v ostatních lidech, poznají empatii. Je vás víc? Rozdělte se na týmy! Podnětná může být i následující diskuze a vyvíjení teorií, proč se daný člověk asi cítí, tak jak si myslíme, že se cítí... popusťte uzdu fantazii!

Více o emocích a jak s nimi pracovat se děti i dospělí mohou naučit v našich kurzech seberozvoje. Každou první lekci máte zdarma. Napište nám, jak zvládáte emoce a co by vás o emocích nejvíce zajímalo na skolalaryfary@gmail.com nebo na náš facebook www.facebook.com/skolalaryfary.


Featured Posts
Recent Posts