top of page

Naučte se správně chválit


Ať už chválíte své děti, partnera nebo třeba kolegy v práci, vždycky má pochvala za cíl toho druhého potěšit a povzbudit. Správně mířenou pochvalou dokážete divy. Často se však setkávám s lidmi, kteří chválit vůbec neumí. Pojďme se proto podívat, jestli můžeme na vašem chválení něco zlepšit.Díky správné pochvale dosáhnete harmonických vztahů


Už jsem viděla, jak díky pochvale i ten největší morous pookřál a začal být milý, jak zlobivé dítko přehodnotilo svůj svět a začalo se snažit nebo jak líný a demotivovaný zaměstnanec nabral energii a začal se posouvat a růst. Zní to jako pohádky? Ano, pochvala může být takové malé pohádkové kouzlo. Musí být však dobře formulovaná, přesně jako zaklínadlo. Jak tedy na to?


1. Myslete to OPRAVDU upřímně


Falešně se usmát a pronést cosi lichotivého do éteru umí každý protiva, ale na takové pochvaly obvykle jen stejně falešně kývneme. Nedostanou se nijak hlouběji. Nic v nás nezmění. Proto, když chcete chválit, chvalte jen to, co opravdu pochválit chcete. Vaším cílem by mělo být udělat tomu druhému radost, ne vetřít se mu do přízně kvůli vlastnímu prospěchu.


2. Konkretizujte


Nejčastější chybou, kterou vidím všude kolem sebe, bývá chválení typu: „Ty jsi ale šikovná!“, „Jsi nejchytřejší ze všech!“ nebo „Vypadáš nádherně!“. Takové pochvaly obvykle vyvolají spíš stydlivou reakci nebo touhu oponovat. Pokud takto chválíme děti, nezřídka se uzavřou do sebe, nebo se dokonce začnou vztekat, že to není pravda. No bodejť by byla, když jim říkáte, že jsou nejlepší a ony moc dobře vědí, že to není možné.


Sama jsem na takové pochvaly obvykle nedokázala reagovat. Nejen, že jsem jim nevěřila, ale ještě jsem měla špatný pocit, že nevím, co na to říct, a ve finále jsem se cítila mnohem hůř než před pochvalou. Díky tomu jsem ale poznala, která pochvala mě potěší a která ne... A teď se o to můžu podělit s vámi.


Zkuste přesně popsat to, co chválíte. Místo „Ty jsi ale šikovná!“ řekněte raději „Moc pěkně se ti povedlo srovnat si věci do skříňky.“ Raději než „Jsi nejchytřejší ze všech!“ jásejte slovy „Spočítal jsi všechny příklady úplně bez chyby!“. Takové pochvaly se více dotknou reality a tím pádem i více potěší. Chválený bude přesně vědět, za co ta slova přišla, a také bude vědět, co přesně má dělat do budoucna, aby byl chválený dál. Když totiž uslyší chválu typu: „Jsi nejlepší na světě“, nebude mít chuť na něčem pracovat a zlepšovat se. Toho nej už přece dosáhl...


3. Vztáhněte pochvalu na sebe


Přes naší osobu se chválí nejlépe. Vyjadřujeme totiž svoje pocity a ty nám nikdo nemůže zpochybnit. Nahraďte tedy chválu „Vypadáš nádherně“ slovy „Moc se mi líbíš.“ Pokud ženě řeknete první variantu, vymyslí vám tisíc důvodů, proč to tak není. Pokud jí však řeknete, že se líbí VÁM, je to něco úplně jiného. A když to pak ještě doplníte o konkrétní věci, které se vám líbí, věřte mi, že se bude vznášet nadšením...


Nebojte se chválit každý den. Pokud je opravdu za co (a vždycky se nějaký ten důvod najde), uděláte tím někomu radost a to za těch pár slov přece stojí. Někdy i jen zaznamenat, že se ten druhý snaží (např.: Vidím, že uklízíš.), může pomoci příjemnější atmosféře doma nebo v práci.


Jestli potřebujete natrénovat konkretizované chválení, doporučuji vám zahrát si chválecí hru. Hrát se dá v libovolném počtu lidí, můžete si ji zkoušet i sami, ale když ji zkusíte s rodinou a ideálně s dětmi, užijete si u toho učení docela legraci :-).


Nejprve řekněte obecnou pochvalu, například: Jsi dobrá máma. Postupně ji konkretizujte, zapojovat se můžou napřeskáčku všichni členové rodiny. Jak by tedy mohly vypadat další, přesnější, pochvaly? „Máš příjemný hlas. Líbí se mi, když nám čteš. Umíš skvěle číst pohádky večer před spaním. Vymýšlíš moc legrační konce pohádek, takže se u nich všichni nasmějeme. atd.“ A nezapomeňte pochválit každého hráče, vystřídat by se měli vždycky všichni.


Jak jste na tom s chválením? Znáte tyhle zlepšováky nebo jsou pro vás novinkou? Napište nám na Facebook nebo na e-mail skolalaryfary@gmail.com. Chválit se učíme i na našich kurzech seberozvoje.


Přečtěte si také:

Mějte se rádi a zvyšte svou sebeúctu

6 způsobů, jak děti naučit ovládat emoce

Proč tak často vznikají mezi matkami a dcerami nedorozumění?


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
<