June 27, 2016

Please reload

Recent Posts

Jaký je život s radikální upřímností

November 12, 2018

1/2
Please reload

Featured Posts

10 nejčastějších mýtů o koučinku, kterým možná věříte i vy

25.08.2016

O koučinku slýcháte ze všech stran. V podstatě vám připadá, že každý, na koho narazíte, je kouč, a možná máte pocit, že koučink znáte jako své boty. Málo o které metodě však koluje tolik mýtů, bludů a předsudků jako právě o koučování. Skoro žádný klient, který se ke mně na koučink přihlásil, nevěděl stoprocentně přesně, o čem to vlastně je.

 

 

 

Je lepší zbavit se chybných předpokladů díky zasvěcenému článku než na základě laických informací. Přináším vám proto nejčastější mýty, které od lidí slýchám, abyste mezi mystifikované už nepatřili. S koučinkem se totiž můžete velmi brzy setkat například v práci, ale i třeba z osobních důvodů, se kterými chcete něco dělat. A bylo by škoda jít na sezení s nereálnými očekáváními nebo na něj naopak kvůli zbytečným předsudkům vůbec nejít, i když vám může pomoct.

 

1. Kouč je šarlatán

 

Koučem se může nazývat kdokoliv, tedy i šarlatán. Pokud si vyberete člověka, který nenabízí všelijaké esoterické služby, nýbrž koučink, nejedná se o žádné čáry máry. Kouč vám pomáhá hledat odpovědi ve vás samotných pomocí dobře směrovaných otázek. Donutí vás tedy nad věcmi přemýšlet z více úhlů pohledu a jinak, než jste sami zvyklí. Dal by se připodobnit spíš k terapii. Kouč vás vyslechne a pokusí se vás nasměrovat k vašemu vlastnímu řešení.

 

2. Nepotřebuji, aby mi někdo radil

 

Kouč neradí! Nikdy od něj nečekejte radu, která všechno spasí. Pokud se však obáváte nevyžádaných rad, můžete zůstat v klidu. Kouč je jen průvodce, řešení si díky němu naleznete sami. Nebude vás do ničeho nutit a nebude si hrát na odborníka, kterým není. Na svůj život, svou práci a své starosti jste nejlepšími odborníky jen vy sami.

 

3. Kouč mě vyslechne, ale pomoct si musím sám

 

Ano, kouč vás vyslechne, ale zároveň vám pomůže k řešení dojít. Umožní vám správně si nastavit cíle, postupnými kroky jich dosáhnout a poskytne vám zpětnou vazbu k vašemu vývoji. Vždycky velmi záleží na klientově vlastní vůli a odhodlání. Nikdo tu práci neudělá za vás, nicméně kouč se stane vaší velkou oporou a ať se děje, co se děje, bude vždy na vaší straně.

 

4. Koučink je jen pro top manažery

 

Manažeři často procházejí kurzy koučinku, aby se naučili pracovat se svými podřízenými a mohli pomoct svému týmu růst. To ovšem neznamená, že by koučink nebyl pro obyčejné lidi. Kouče může mít kdokoliv, jen si vyberte takového, který není orientovaný jen na kariérní a firemní koučink, ale zabývá se osobním koučinkem.

 

Mýtus o manažerech vznikl i kvůli cenám koučinku. Někteří koučové si zkrátka účtují takové částky za sezení, že na ně nikdo bez manažerského platu nedosáhne. Zdaleka to neplatí pro všechny. Dokonce můžete narazit i na nabídku této metody zdarma.

 

Sama koučink ráda využívám, ale za tisícové sumy bych si ho dovolit nemohla, i proto jako kouč ráda pracuji s podobnou cílovou skupinou, jako jsem já.

 

5. Kouč mi může ublížit

 

Pokud kouč například upustí při zapisování vašich myšlenek propisku, a ta vás udeří do malíčku na levé noze, pak ano. Ale bez legrace, správný kouč se vám vždy snaží pomoci. Zároveň se nepouští do případů, kde si není jistý svou odborností.

 

Pokud tedy zjistí, že klient trpí psychickými problémy, které není schopný řešit a/nebo mu chybí příslušné vzdělání, nasměruje klienta k jinému odborníkovi. Neslyšela jsem o jediném případu, kdy by kouč ublížil, ale slyšela jsem o stovkách reálných případů, kdy naopak velmi pomohl.

 

6. Jsou to nabubřelí týpci známí z různých pořadů a webinářů

 

Nepleťte si kouče se samozvaným guru nebo s nějakým motivačním spíkrem, který rozdává svá moudra. Jak už jsme si řekli, kouč neradí. Koučink je individuální záležitost, těžko ho tedy můžete přenést přes webinář stovkám posluchačů najednou. To pak není koučink, ale přednáška.

Někteří koučové se zabývají i seberozvojovými tématy, píší o nich, mluví o nich a používají je k vlastní propagaci. To jsou však aktivity navíc, není to totéž jako koučink.

 

7. Aby se mi kouč hodil, musím mít nějaký závažný problém

 

Kouč umí pomoci i s vážnějšími problémy, ale ze své zkušenosti mohu říct, že nejefektivnější je u takových těch běžných věcí, které řeší každý z nás. Například když se obáváme nějaké schůzky a potřebujeme se na ni připravit, když si potřebujeme srovnat myšlenky, máme potíže s dosažením cíle atd.

 

Problémy, které chcete s koučem řešit, by měly směřovat vždy do budoucnosti. Kouč není psycholog nebo terapeut, aby s vámi rozebíral minulost. Nicméně cokoliv, co chcete změnit, můžete se svým koučem probrat. Nikde není psáno, že musíte být ve špatné situaci, klidně se z dobré můžete posunout do ještě lepší.

 

 

 

8. Kouč mi štěstí nepřinese, jinak by byli všichni bez problémů

 

Kouč opravdu nemá kouzelný košík plný štěstí, ze kterého by vám kousek dal. Navíc vyřešit si jeden problém u kouče ještě neznamená, že budete po zbytek života šťastní. Vždy jde o vaše nastavení a vnitřní smýšlení. To se vám kouč může pokusit pomoct přenastavit, pokud budete například velmi negativní a budete od sebe odpuzovat jakékoliv řešení.

 

Klienti při sezeních často říkají, že jim kouč otevřel oči. Najednou se na věc dokážou podívat jinak a vědí, co dělat dál. Umějí si tedy sami pomoci a dojít ke své spokojenosti. Jestli se z toho vyvine trvalý stav, do velké míry závisí na klientech samotných.

 

Nikdo vám nezaručí, že se ve vašem životě nestane něco nepředvídatelného, smutného nebo těžkého. Na každou situaci se však dá dívat různými způsoby a můžete se naučit z nich vyváznout snadněji. Kouč sice nevlastní žádný zaručený recept na věčné štěstí, ale může vám pomoci cítit se lépe.