June 27, 2016

Please reload

Recent Posts

Jaký je život s radikální upřímností

November 12, 2018

1/2
Please reload

Featured Posts

Žena v mužském kolektivu: chce to smysl pro humor

15.03.2017

Článek vyšel také v Mladé frontě Dnes a na idnes.cz.

Protože měl obrovskou odezvu ze strany žen, rozhodla jsem se ho publikovat ještě v nezkrácené podobě na blogu. Zaznamenala jsem opravdu spoustu příběhů žen, které se ztotožnily se slečnami z článku. Díky všem za nasdílení zajímavých příběhů a díky, že vám to není jedno.

 

 

 

Personalisté se obvykle snaží genderově vyvažovat týmy, aby v nich byli zastoupení jak muži, tak ženy. Někdy to však nevyjde a ocitne se jedno pohlaví osamoceno. Jaké je to být samotnou ženou mezi muži?

 

„V dnešní době bych mužský kolektiv neměnila. Cítím se v něm dobře a dokážu ho přijímat s nadhledem. Na začátku to byl ale šok. Měla jsem obavy, že jsem narušila jejich chlapský tým, byla jsem mladší a měla jsem jim zadávat úkoly, kontrolovat jejich práci, takže jsem se bála, jak mě vezmou,“ vypráví Project manažerka Martina z architektonického studia. „Ze začátku mě kolegové nerespektovali, ale časem mě přijali. Nejvíce nepříjemné mi bylo, že mi mé začátky dával sežrat i šéf, který si mě sám vybral. Někdy byl i sprostý, dovoloval si ke mně hodně, takže jsme museli mít vážný rozhovor, ve kterém jsem mu vysvětlila, že takto se chovat nemůže. Naštěstí to pochopil a své chování změnil,“ dodává Martina. Podobný scénář zažívá mnoho žen, které se ocitnou v mužském kolektivu.

 

Z pohledu personalistů a pracovních psychologů situace nebývá vyloženě vyhrocená. „Genderová problematika se většinou projeví spíše v krizových situacích. Pokud je tým vytížený a práce klape, nehrají stereotypy chování velkou roli,“ říká psycholog Tomáš Vašák. Ženy si nejčastěji stěžují na nedostatek pochopení. Špatně se jim vysvětluje, že potřebují zůstat doma s dětmi, nerady ukazují cokoliv, co by v mužských očích mohlo vypadat jako slabost. Muži však rádi jednají narovinu a jakékoliv vytáčky jsou jim proti srsti.

 

Odlišná komunikace vede k nedorozumění

 

Ženy si v komunikaci s muži musí dávat pozor, aby se vyjadřovaly stručně a jasně. Zejména dámy ve vedení by neměly své požadavky vyjadřovat jen v náznacích. Například větu: „Ten projekt vypadá zajímavě, chtělo by to ještě se zamyslet a dotáhnout ho.“ muž nemusí pochopit jako zadání, proto by bylo lepší říct napřímo: „Projekt se mi líbí. Toto a toto si vezměte na starost a dodělejte to do tohoto termínu.“

 

Komunikace žen a mužů se liší, proto je třeba naladit se na vlnu druhého a svá slova přizpůsobit.

 

Vždy se ujistěte (a to nejen u rozdílného pohlaví), že vás druhý správně chápe. Jinak mohou zbytečně vznikat nedorozumění a následně chyby, u kterých bude každá strana pevně věřit, že za ně nemůže.

 

Ženy pracující mezi muži se méně obávají pomluv. Drby se prý šíří i mezi muži, ale přímějším a klidnějším způsobem. „Chlapi nemají zapotřebí řešit s vámi své či vaše problémy. Když se s nimi nebavíte, nikdo neřeší, co vám je a proč zrovna nemáte náladu,“  říká sedmadvacetiletá projektantka Anna z Prahy. „Většinou jsou uzavření do sebe, takže někdy prosedíme den u počítače a ne