June 27, 2016

Please reload

Recent Posts

Jaký je život s radikální upřímností

November 12, 2018

1/2
Please reload

Featured Posts

Proč jsou pohádky nejlepší motivační literatura

28.06.2018

 

 

Bylo nebylo, pohádky mají číst i dospělí. Kdo si myslí, že jsou pohádky jen pro děti, zavírá si svět nekonečné moudrosti, fantazie a zkušeností. Pohádky v sobě nesou mnohem víc, než se na první pohled zdá. Můžeme se z nich poučit, protože není lepší studnice lidských omylů a neduhů, než v příbězích pro děti.

 

 

 

Vyváženost dobra a zla

 

V každé pohádce najdete dobro a v každé pohádce najdete zlo, tak jako je to všude kolem nás, i když mnohdy zákeřněji namíchané a schované. Pohádky nás učí dobro a zlo rozeznávat a připravit se na to, že jedno bez druhého neexistuje. Všimněte si, že děti mají kolikrát mnohem větší jasno, co je správné a co špatné. Nebylo by fajn se to někdy přiučit? Nechci zabíhat do politiky, ale mám takový dojem, že kdyby v tom měli lidé více jasno, tak by to rozhodně ničemu neuškodilo… ba naopak.

 

Konec dobrý, všechno dobré

 

Víte co mám na pohádkách nejradši? No ano, šťastný konec! Co víc přispívá pozitivnímu myšlení, než víra, že všechno dobře dopadne... Je to motor, který nám pomůže překonat jakoukoliv překážku, která nás na cestě za naším dobrým koncem čeká. A taky nám pohádky ukazují, že bez těch útrap by to nebylo ono, takže si nemusíme připadat jako největší lůzři na světě, když nedoputujeme k vysněnému cíli bez zaškobrtnutí. Čím víc pohádky čteme, tím víc jsme schopni rozeznávat důležité od nedůležitého, naučíme se chytnout životní příležitost a zároveň vytrvat a nevzdávat to.

 

 

 

Pohádky pokrývají spoustu dobrých a špatných vlastností, ale i vnitřní pocity hrdinů, se kterými se můžeme ztotožnit. Pomáhají nám budovat vlastní sebereflexi a měnit se v lepší lidi. Navíc v nich neplatí heslo: “Kdo nic nedělá, nic nezkazí”, takže nás motivují k akci, i když třeba riskantní.

 

Jak by se zachoval Brumbál?

 

Pohádky nám dávají první vzory. Ale i jako dospělí můžeme čerpat z našich dětských vzorů. Když se na kurzu tvůrčího psaní ptám, jakou postavu mají účastníci nejraději, často padají právě charaktery z dětských knih. Jsou to zkrátka postavy, které v nás zanechají skutečnou stopu a stanou se nezapomenutelnými. Těchto vzorů se můžeme ve složitých životních situacích pomyslně zeptat na radu. Často je nám totiž okamžitě jasné, jak by asi odpověděly, co by udělaly nebo jak by se rozhodly. Pro mě je ztělesněním moudrosti a správných hodnot Brumbál. Když si fakt nevím rady, zeptám se sama sebe: “A co by tak udělal Brumbál? Jaký by na tohle měl názor?” - neříkám, že je to všespásné, ale minimálně v tu chvíli získám vlastně názor člověka, kterého si vážím, i když jenom imaginárně :-). Můžete si takto poskládat celou odbornou radu složenou ze svých pohádkových vzorů. Pomohou vám vidět jasně i ve chvílích, kdy vy sami máte v hlavě zataženo.

 

 

 

 

Dokonce se vám může i stát, že pohádka zafunguje trošku jako kouč. Dokážete si do ní zobrazit svou vlastní situaci a při čtení se vám najednou odkryje nový pohled na věc nebo doteď skryté východisko. Ostatně pohádky jsou velmi symbolické a symboly v nich skryté můžete vypátrat a zužitkovat i dnes. V některých kulturách se pomocí pohádek léčily depresivní stavy. Nemocný člověk si svou bezvýchodnou situaci promítl do pohádky, našel v ní útěchu a inspiroval se řešením.

 

Na dobrou noc

 

Stane se vám někdy, že čtete nebo sledujete takovou drasťárnu, že pak nemůžete usnout, hlavou se vám honí negativní myšlenky a budoucnost lidstva se vám zdá jasně za horami a za řekami - slušně a pohádkově řečeno? S pohádkami tohle nehrozí. Krásně vás ukolíbají ke klidnému spánku a budete se cítit příjemně, možná dokonce vyloženě šťastně.

 

 

 

Žili byli šťastně až do smrti

 

Ne všechno z pohádek je vzorový příklad hodný následování. Některé bláboly nám dokážou pořádně zamotat hlavu a vštípit vzorce, kterých se pak těžko zbavujeme. Tak třeba ta o princezně ze mlejna, kde je boháč zloduch a chudý lid je ten mravný, se srdcem na správném místě (a stejný příp