Proč jsou pohádky nejlepší motivační literatura

Bylo nebylo, pohádky mají číst i dospělí. Kdo si myslí, že jsou pohádky jen pro děti, zavírá si svět nekonečné moudrosti, fantazie a zkušeností. Pohádky v sobě nesou mnohem víc, než se na první pohled zdá. Můžeme se z nich poučit, protože není lepší studnice lidských omylů a neduhů, než v příbězích pro děti.

V každé knížce najdete kus sebe

Vyváženost dobra a zla

V každé pohádce najdete dobro a v každé pohádce najdete zlo, tak jako je to všude kolem nás, i když mnohdy zákeřněji namíchané a schované. Pohádky nás učí dobro a zlo rozeznávat a připravit se na to, že jedno bez druhého neexistuje. Všimněte si, že děti mají kolikrát mnohem větší jasno, co je správné a co špatné. Nebylo by fajn se to někdy přiučit? Nechci zabíhat do politiky, ale mám takový dojem, že kdyby v tom měli lidé více jasno, tak by to rozhodně ničemu neuškodilo… ba naopak.

Konec dobrý, všechno dobré

Víte co mám na pohádkách nejradši? No ano, šťastný konec! Co víc přispívá pozitivnímu myšlení, než víra, že všechno dobře dopadne... Je to motor, který nám pomůže překonat jakoukoliv překážku, která nás na cestě za naším dobrým koncem čeká. A taky nám pohádky ukazují, že bez těch útrap by to nebylo ono, takže si nemusíme připadat jako největší lůzři na světě, když nedoputujeme k vysněnému cíli bez zaškobrtnutí. Čím víc pohádky čteme, tím víc jsme schopni rozeznávat důležité od nedůležitého, naučíme se chytnout životní příležitost a zároveň vytrvat a nevzdávat to.

Pohádky nás proměňují v lepší lidi

Pohádky pokrývají spoustu dobrých a špatných vlastností, ale i vnitřní pocity hrdinů, se kterými se můžeme ztotožnit. Pomáhají nám budovat vlastní sebereflexi a měnit se v lepší lidi. Navíc v nich neplatí heslo: “Kdo nic nedělá, nic nezkazí”, takže nás motivují k akci, i když třeba riskantní.

Jak by se zachoval Brumbál?

Pohádky nám dávají první vzory. Ale i jako dospělí můžeme čerpat z našich dětských vzorů. Když se na kurzu tvůrčího psaní ptám, jakou postavu mají účastníci nejraději, často padají právě charaktery z dětských knih. Jsou to zkrátka postavy, které v nás zanechají skutečnou stopu a stanou se nezapomenutelnými. Těchto vzorů se můžeme ve složitých životních situacích pomyslně zeptat na radu. Často je nám totiž okamžitě jasné, jak by asi odpověděly, co by udělaly nebo jak by se rozhodly. Pro mě je ztělesněním moudrosti a správných hodnot Brumbál. Když si fakt nevím rady, zeptám se sama sebe: “A co by tak udělal Brumbál? Jaký by na tohle měl názor?” - neříkám, že je to všespásné, ale minimálně v tu chvíli získám vlastně názor člověka, kterého si vážím, i když jenom imaginárně :-). Můžete si takto poskládat celou odbornou radu složenou ze svých pohádkových vzorů. Pomohou vám vidět jasně i ve chvílích, kdy vy sami máte v hlavě zataženo.

Brumbál poradí vždycky moudře

Dokonce se vám může i stát, že pohádka zafunguje trošku jako kouč. Dokážete si do ní zobrazit svou vlastní situaci a při čtení se vám najednou odkryje nový pohled na věc nebo doteď skryté východisko. Ostatně pohádky jsou velmi symbolické a symboly v nich skryté můžete vypátrat a zužitkovat i dnes. V některých kulturách se pomocí pohádek léčily depresivní stavy. Nemocný člověk si svou bezvýchodnou situaci promítl do pohádky, našel v ní útěchu a inspiroval se řešením.

Na dobrou noc

Stane se vám někdy, že čtete nebo sledujete takovou drasťárnu, že pak nemůžete usnout, hlavou se vám honí negativní myšlenky a budoucnost lidstva se vám zdá jasně za horami a za řekami - slušně a pohádkově řečeno? S pohádkami tohle nehrozí. Krásně vás ukolíbají ke klidnému spánku a budete se cítit příjemně, možná dokonce vyloženě šťastně.

Jak rychle usnout a nemít noční můry

Žili byli šťastně až do smrti

Ne všechno z pohádek je vzorový příklad hodný následování. Některé bláboly nám dokážou pořádně zamotat hlavu a vštípit vzorce, kterých se pak těžko zbavujeme. Tak třeba ta o princezně ze mlejna, kde je boháč zloduch a chudý lid je ten mravný, se srdcem na správném místě (a stejný případ je i klasický Rumcajs, kterému škodí knížepán a jičínská vrchnost). Některé pohádky nám zkrátka už od dětství kazí vztah k penězům a vštěpují nám špatný pocit z majetných lidí, byť by ke svému bohatství přišli sebepoctivěji. Nevěříme jim. Nejsou pro nás dobří lidé. A peníze zkrátka kazí charakter. Ale je to tak opravdu? Nebo si jen zbytečně blokujeme vlastní příjem?

Problém nastává také ve vztazích, když si princezny vezmou svého vysněného prince. A pak jako co? Nic? Šťastně až do smrti? Žádné hádky, rozvody, zálety, pokaděné plenky… nic?! Asi těžko, že… Možná by nás pohádky mohly připravit spíš na to, že to bude náročná cesta, ale že se vyplatí makat a snažit se - ne že v momentě, kdy se růžový obrázek začne rozplývat, tak utečeme, protože se nám nechce nic řešit (a pak si to přineseme do dalších vztahů a opakujeme tak dlouho, dokud to nepochopíme a nezpracujeme). V tomto ohledu bych ráda vyzdvihla jedinou pohádkovou výjimku, která mě teď napadla: “A co takhle svatba, princi” a její pokračování “Ať přiletí čáp, královno”. Tam je krásně vidět, že svatbou život nekončí a postavy musí projít dalšími útrapami, něco zásadního pochopit a pokorně pokračovat v životě dál.

Happy ever after? Ehm...

Pohádky nejsou jen pro malé a ne, není to trapný!

Až budete příště přemýšlet, jakou knihu si přečíst, případně jaký film pustit, sáhněte po pohádce. Naboříte tak svůj stereotyp a uvidíte, že vás ty pseudo dětské příběhy budou bavit i teď. Ostatně ne každá pohádka, kterou najdete v sekci pro nejmenší čtenáře, je skutečně pro děti. Některé myšlenky pochopíte až v dospělosti a třeba i notoricky známý příběh najednou uchopíte úplně jinak. Doporučuju vytáhnout například:

- Malého prince (který se vůbec mezi dětské knihy dostal pravděpodobně jen proto, že má v názvu slovo princ),

- Harryho Pottera (ve kterém si každý čtenář najde to své, já v něm třeba vidím důležitou paralelu vzestupu diktatury a ukázku, že hrdina může být každý z nás, i když se tak vůbec necítíme),

- Paní Láry Fáry (tak to asi nemůžu nedoporučit, že… a nebojte, pobavíte se i v dospělosti),

- Alenku v říši divů (protože vzdát se kreativity a fantazie nemusíte, ani když je vám víc než 18),

- Medvídka Pú (protože to je přesně ten případ, se kterým si ztotožníte spoustu situací, které se vám dějí, a uvidíte je jednodušeji. A pokud z toho chcete mít opravdový zážitek, sáhněte po audio booku namluveném Markem Ebenem)

- a ke zhlédnutí bych doporučila seriál Once Upon A Time nebo otevřete archiv ČT1 a vylosujte libovolnou českou pohádku :-). Nebojte se ani zajít do knihovny a vybrat některou z moderních, neznámých pohádek. Je jich velká spousta a mnohdy se nevyhýbají ani náročným tématům, která nás v životě potkávají.

Které pohádky nejvíc ovlivnily vás?

Pokud hledáte pohádky pro své děti (4-8) let, mrkněte na moji knížku Prázdninová dobrodružství Knihomily Začtené. Je personalisovaná, takže každé dítě může číst přímo o sobě, je interaktivní, takže s příběhy můžete dál pracovat, je edukativní a naučí děti více o povoláních a životu dospělých.

Jdu na to!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square